Науково-інноваційний розвиток насінництва картоплі в Україні

12 березня 2025 р. в Національній академії аграрних наук України (НААН) відбулося засідання Президії НААН. Директор Інституту картоплярства НААН Микола Фурдига виступив з доповіддю на тему: «Сучасний стан та науково-інноваційний розвиток насінництва картоплі в Україні».
У своїй доповіді він звернув увагу на те, що в Інституті картоплярства проводяться цілеспрямовані дослідження з питань селекції, насінництва та технології вирощування картоплі. Інститут, як наукова установа, проводить дослідження щодо оздоровлення та пришвидшеного розмноження оздоровленого посадкового матеріалу картоплі біотехнологічним методом; сформовано генетичний банк оздоровлених сортів, який нараховує 260 сортозразків. Науковцями інституту розроблено: тест-систему на основі двостадійної мультиплексної полімеразної ланцюгової реакції зі зворотною транскрипцією (ЗТ-ПЛР) для діагностики віроїду веретеноподібності бульб та ХBK-, YBK-, SBK-, LBK-, МBK- вірусів картоплі; сучасні молекулярно-генетичні методи (RAPD- та ISSR- ПЛР). Для забезпечення збільшення обсягів виробництва оздоровленого насіннєвого матеріалу картоплі Інститутом та іншими науково-дослідними установами НААН здійснюється значна наукова робота щодо удосконалення технологічного процесу оздоровлення картоплі та пришвидшеного розмноження отриманого вихідного матеріалу для потреб базового насінництва. В Інституті працює лабораторія масового аналізу партій насіннєвої картоплі з використанням післязбиральної індексації бульб та встановленням їх вірусологічного стану методом імуноферментного аналізу та визначення відповідності якісних характеристик допускам норм Європейського Союзу. Обсяг роботи лабораторії становить 50 тисяч сортозразків в рік. Основними замовниками послуг з визначення вірусологічного стану насіннєвої картоплі сортів вітчизняної та зарубіжної селекції виступають суб’єкти добазового, базового та сертифікованого насіння картоплі України селекційних компаній Німеччини та Нідерландів. Вченими інституту разом з Міністерством аграрної політики та продовольства України за тісної співпраці з Українською асоціацією виробників картоплі проводиться робота щодо розроблення Плану заходів розвитку промислового картоплярства на 2026 – 2030 рр. Основними цілями є нарощення обсягу виробництва високоякісної насіннєвої картоплі на промислових площах у сільськогосподарських підприємствах в обсязі 456 тис. тонн, зокрема, насіннєвої картоплі за категоріями в обсязі: добазової – 1,0 тис. тонн, базової – 30-40 тис. тонн, сертифікованої – 410 тис. тонн, а також столової картоплі та сировини на переробку в межах 1,4 млн тонн.
В засіданні також взяли участь представники Української асоціації виробників картоплі: Анатолій Бикін, директор ТОВ «Біотех ЛТД», академік НААН; Микола Гордійчук, директор «АГРІКО Україна»; Томас Карпентер, ТОВ "ТЕХНОЛОДЖІ УКРАЇНА", президент УАВК, Віктор Лазар, засновник ПБП «ВИМАЛ», член Ради директорів УАВК, Сергій Рибалко, голова ФГ «АДЕЛАЇДА», член Ради директорів УАВК, Ольга Самойліченко, виконавчий директор УАВК, Микола Пономаренко, директор СТОВ «ДЕСНА» віцепрезидент УАВК.
Анатолій Бикін, Сергій Володін, Віктор Лазар, Ольга Самойліченко, Микола Пономаренко у своїх виступах зазначили про актуальність порушеного питання та наголосили що напрями досліджень інституту є пріоритетними та відповідають потребам професійних виробників картоплі. Доповідачі висловили переконання, що українське насінництво має значні перспективи розвитку, однак потребує фінансування та державної підтримки на рівні країн ЄС.
Comments